U Blagaju održan skup: „Buna i Bunica izvori života – ne smijemo dozvoliti da presuše“

18.04.2025.

Blagaj, 18. april 2025. – Udruga Dinarica i omladinski klub Novi Val iz Blagaja organizirali su javni skup pod nazivom „Buna i Bunica izvori života – ne smijemo dozvoliti da presuše!“, koji se održao danas na izvoru rijeke Buna, u Blagaju.

Skup je bio posvećen informiranju javnosti o potencijalnim ekološkim i društvenim prijetnjama koje projekt Gornji horizonti predstavlja za vodne resurse i prirodno naslijeđe Hercegovine. Pod snažnim sloganom, organizatori su željeli skrenuti pažnju na potencijalne dugoročne i nepovratne posljedice realizacije ovog hidroenergetskog projekta, koji bi ugrozio više od pet rijeka – uključujući Neretvu, Bunu, Bunicu, Zalomku i Bregavu – te time narušio lokalnu tradiciju, biodiverzitet i održivost turizma u dolini rijeka.

„U vrijeme kada je ovaj cijeli mega-projekt koncipiran opservacije životne sredine nisu bile u fokusu tako da je iskorištena prilika da se nastavi rad na projektu na način da se aspektima zaštite prirodnih dobara ne da odgovarajuće mjesto.“ – dodao je Edo Balalić, menadžer za komunikacije u Udruzi Dinarica.

Projekt Gornji horizonti, čiji razvoj datira iz 1950-ih godina, obuhvata tri velike hidroelektrane, akumulacijske bazene te mrežu kanala i tunela kojima se voda iz sliva Neretve preusmjerava u sliv Trebišnjice – nekada najveće ponornice u Evropi. Iako su zahvati planirani na području općina Nevesinje, Bileća, Berkovići i Gacko, najveći negativni utjecaji već su se počeli osjećati kroz smanjenje kapaciteta izvora rijeka Bune, Bunice, Krupe i Bregave.

„Voda nije samo resurs za profit – ona je osnovni element života. Ako je promatramo na taj način, moramo je čuvati, a ne izrabljivati. Uništenjem ovih rijeka, uništava se i naša tradicija, budućnost i turizam.“ – izjavio je Adnan Đuliman, direktor omladinskog kluba Novi Val Blagaj.

Skupu su prisustvovali brojni građani, predstavnici organizacija civilnog društva s područja Blagaja i Stoca, medija i ljubitelji prirode, koji su zajedno digli glas za očuvanje hercegovačkih rijeka – jer, kako su poručili, „štiteći vodu, štitimo sebe i generacije koje dolaze.“

Organizator skupa bila je Udruga Dinarica Mostar, kao dio šire mreže Aarhus centara u Bosni i Hercegovini, koja uključuje i Resursni Aarhus centar Sarajevo, Centar za životnu sredinu Banja Luka, Eko-forum Zenica i Centar za ekologiju i energiju Tuzla. Događaj je realiziran u okviru programa Evropske unije „Podrška za postojeće i novoosnovane mreže organizacija civilnog društva“.