Mostar, [26.3.2025.] – U Mostaru je održana dvodnevna konferencija posvećena očuvanju endemskih ribljih vrsta u slivu rijeke Neretve, koju je organizirala Udruga Dinarica u sklopu projekta “Podrška očuvanju endemskih vrsta u rijeci Neretvi”. Konferencija je okupila stručnjake, predstavnike institucija, organizacije civilnog društva i lokalne zajednice kako bi zajednički razmotrili izazove i mogućnosti za zaštitu ugroženih vrsta.
Rijeka Neretva je jedno od najvažnijih staništa za slatkovodne ribe u dinarskoj ekoregiji, s najvećim brojem vrsta koje su uključene na Crvenu listu ugroženih riba. Posebno su ugrožene endemske vrste pastrva, čije su populacije fragmentirane izgradnjom četiri velike brane na glavnom toku Neretve, kao i sedam velikih hidroelektrana na njenim pritocima, dok su četiri dodatne hidroelektrane u izgradnji. Ove infrastrukturne barijere sprječavaju migraciju riba do njihovih povijesnih mrijestilišta, dodatno ugrožavajući njihov opstanak.
„Zakonske mjere umjetnog poribljavanja do sada su se u praksi pokazale nedovoljno učinkovitim i samim tim postoji prostor za njihovo unaprjeđenje. Projekt “Podrška očuvanju endemskih vrsta u rijeci Neretvi” nastoji ponuditi novi pristup zaštiti prirode u Bosni i Hercegovini, s ciljem osiguranja pritoka Neretve kao utočišta za endemske pastrve. Fokus je na uspješnom prirodnom mriještenju i obnovi ovih ugroženih vrsta. – smatra prof.dr.sc. Branko Glamuzina, sa Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku.
Konferencija je rezultirala s nekoliko ključnih zaključaka i smjernica:
„Ovaj događaj označava važan korak u zaštiti prirodne baštine rijeke Neretve i doprinosi dugoročnoj održivosti njenog ekosustava. Udruga Dinarica i partneri nastavit će raditi na provedbi preporučenih mjera i promociji odgovornog upravljanja rijekama. Planirane su i daljnje aktivnosti u cilju monitoringa stanja ekosustava Neretve i provedbe konkretnih mjera koje će doprinijeti oporavku ribljih populacija.“ – dodao je Đorđe Stefanović, direktor Udruge Dinarica.
Konferenciju su obilježile i panel diskusije s renomiranim stručnjacima iz oblasti ekologije i ribarstva, koji su istaknuli da je neophodno hitno djelovanje kako bi se spriječilo daljnje smanjenje populacija endemskih vrsta. Posebna pažnja posvećena je dugoročnoj održivosti rješenja koja bi mogla osigurati prirodni oporavak ugroženih riba. Dodatno, predstavnici lokalnih zajednica podijelili su svoja iskustva i izazove s kojima se suočavaju u nastojanjima da zaštite Neretvu.
Financijsku podršku projektu pružila je organizacija The Donors’ Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems (DIMFE)